„Tradiční společnost s duchem start-up firmy“

elektro Engineering Base ELCAD RUPLAN 25. 11. 2016

AUCOTEC slaví 30 let: průkopníkem od počítačového zpracování výkresů až do inteligentní správy dat.

Společnost AUCOTEC AG byla založena v Hannoveru v roce 1985, v době kdy velikost RAM paměti byla pouhých 640 kB a termín „myš" byl používán hlavně pro nežádoucího, ale někdy roztomilého hlodavce. AUCOTEC rychle převzal roli průkopníka: jako první dodavatel PC verze (1986) projekčního nástroje, jako první přešel na Windows aplikaci (1993) a jako první nabídl kombinaci grafického systému s prací v tabulkách (AUCOPLAN, 1994).

Mnohem více než pouhé kreslení výkresů

AUCOTEC rychle opustil dětský svět „CAD" - computer-aided design (počítačem podporované kreslení) a začal se orientovat na oblast známou pod pojmem „CAE" - computer-aided engineering (počítačem podporované inženýrství). Tímto krokem bylo jasné, že nabízí něco více než jen počítačovou podporu kreslení výkresů, a to inteligentní inženýrství a správu dat. AUCOTEC se rozvoji tohoto oboru věnuje velice intenzivně a to za postupného rozšiřování aktivit zakládáním svých dceřiných společností v Rakousku (1988) a ve Spojených státech (1995), ale také prostřednictvím akvizice RUPLAN softwaru (1997), vyvinutý původně pro AEG.

Definice standardu

Akvizicí systému RUPLAN tak AUCOTEC otevřel druhé vývojové centrum v srdci Německa, které je zaměřeno hlavně na oblast výroby a distribuce elektrické energie. V průběhu následujících let, zaměstnanci ve Frankfurtu, pod vedením produktového manažera Dr. Wolfgang Fischer, vypracovali do dnešní doby nenahrazený standard pro dokumentaci v oblasti distribuce energie. Díky pracovní skupině („EVU-Arbeitskreis"), kterou organizuje AUCOTEC a jejíž součástí jsou zástupci všech známých energetických společností, dochází k projednávání všech důležitých otázek a směrů ve vývoji v této oblasti.

Nová platforma založená na zkušenostech

S postupným vývojem v IT oblasti přišly impulsy, které zapříčinily vznik nové plně databázové platformy Engineering Base (EB). Tato platforma je také průkopníkem - především svojí otevřeností a možností správy a spolupráce s dokumenty a daty při více profesním projektu, a to vše velice efektivně. Zcela logickým krokem při vývoji této platformy bylo využití mnohaletých zkušeností z klasických systémů ELCAD, AUCOPLAN, RUPLAN a KABI. EB je nyní více než úspěšně používán na všech trzích, kde doposud působily klasické systémy: od procesní technologie, přes automatizační techniku a polní instrumentaci až kabelový průmysl. Architekturou a funkčností je EB samozřejmě zase o krok dále než klasické systémy, důležitou vlastností je např. vytváření synergií mezi jednotlivými pracovními procesy uvnitř firmy.

EB motorem růstu

S vývojem a postupným rozšiřováním EB u zákazníků samozřejmě roste i AUCOTEC. Nejdříve nový partner v Číně (2003), a dále nové dceřiné společnosti v Itálii (2004), Anglii (2005), Francii (2012) a Polsku (2015). Navíc vzniklo akvizicí společnosti RACOS (2007) další vývojové centrum v Kostnici a v roce 2011 byla v Mnichově založena nová kancelář na podporu lokalit v jižním Německu, Norimberku a Stuttgartu. V roce 2013 bylo 90 % růstu obratu a více než 60 % nových zakázek založeno na dodávce platformy EB.

Lidský pohled

„Jsem velmi ohromen zavázaností a loajalitou trvající často desítky let, vůči AUCOTECu, a to od zákazníků, obchodních partnerů, ale také ze strany zaměstnanců", říká Marcus Bochynek. Naši zaměstnanci jsou velmi produktivní mix mladých a zaběhnutých pracovníků s vysoce odbornými znalostmi a dlouholetými zkušenostmi. S průměrnou délkou zaměstnanosti téměř 11,1 roku je AUCOTEC jen mírně nad německým průměrem (10 let), ale toto číslo je trochu zkresleno rozšířením týmu o 49 nových zaměstnanců v posledních 4 úspěšných letech. Téměř polovina (přes 47 %) z našich německých kolegů pracuje v AUCOTECu ve skutečnosti více než 10 let, 40 % více než 15 let a téměř jeden z pěti (18,5 %) více než 20 let.

„Soudržnost a vzájemná spolupráce"

Během průzkumu spokojenosti zaměstnanců byly vysoce kladně hodnoceny vzájemná neformální komunikace, ohodnocení od kolegů i manažerů a jasná organizace práce. Manažeři, a dokonce i výkonná rada společnosti jsou dostupní pro každého. Jsme velmi odlišní, ale pracujeme vzájemně pro sebe. Náš tým je jako EB: flexibilní a otevřený všem možnostem. Tým manažerů to shrnuje následovně: „Zjistili jsme, že kombinace úspěšné tradiční společnosti a start-up duchu je vysoce prosperující a přináší neustále nové nápady." Tuto týmovou atmosféru cítí také zákazníci a to je někdy důležitým faktorem při jejich rozhodování. Spokojený uživatel EB to v nedávné době popsal takto: „Samozřejmě při rozhodování existovaly argumenty ve prospěch jiných systémů, a tak jsme si položili otázku, co je smyslem naší plánované spolupráce a rychle jsme si uvědomili, že EB a AUCOTEC mají naší největší důvěru a do dnešní doby toho nelitujeme." „To je přesně to, co chceme, a proto budeme i nadále růst.", zdůrazňuje Markus Bochynek. „Především spolehlivost, osobní a důvěryhodné vztahy s našimi zákazníky, ale také samozřejmě nasazení mnoha dalších průkopnických nápadů!"

Ozvěte se nám


Bližší informace o tom, jak Vámi vyplněné osobní údaje zpracováváme, naleznete zde.

DALŠÍ ZPRÁVY ZE SEKCE: NOVINKY a ČLÁNKY

Sociální sítě