Školení: GD&T a výkresová dokumentace
10. 02. 2023Geometrické kótování a tolerance (GD&T) a obecně 2D/3D výkresová dokumentace jsou v oblasti strojírenství klíčovým informačním zdrojem a zpravidla nedílnou součástí smlouvy, resp. objednávky. Dokonalé pochopení jejích zákonitostí na všech úrovních společnosti přináší řadu benefitů a eliminuje některá obchodní a technická rizika:
- zkrácení vývojové fáze projektu,
- eliminace rizika nejednoznačného výkladu,
- odstranění chybovosti ve výrobě,
- zjednodušení montáže produktů,
- snížení rizika chybné kalkulace projektu,
- snížení rizika zákaznických reklamací aj.
Školení se zaměřuje na praktické ukázky aplikace geometrických tolerancí v závislosti na funkčních požadavcích na výrobek, jeho vyrobitelnost a měřitelnost dle normy ISO 8015 a navazujících norem. Je vedeno formou otevřeného dialogu mezi přednášejícím a posluchači se zaměřením na řešení konkrétních problémů.
Pro koho je školení učeno
- Konstruktéři: Plné pochopení výkladu výkresu, všech jeho značek a symbolů dává konstruktérům a designérům jasnou představu o hranicích a limitech jimi navrženého výrobku.
- Technologové: Správné chápání výkresové dokumentace vede výrobní, resp. montážní technology ke korektnímu vyhodnocení požadavků a náročnosti výrobku s ohledem na procesy použité pro jeho zhotovení a montáž.
- Pracovníci kvality: Jasně a správně definovaná výkresová dokumentace umožňuje pracovníkům kvality navrhnout optimální měřicí postupy a plán kontroly produktu s důrazem na opakovatelnost měření.
- Obchodní/projektoví manažeři: Znalost problematiky výkresové dokumentace umožňuje lépe vyhodnotit případná obchodní rizika projektu.
- Další pracovníci (obsluha NC strojů atd.).
Obsah školení
1. den:
Úvod do hierarchie norem. Linear & non linear dimensions, angular dimensions. Základny, soustavy základen. Geometrické tolerance (1. část).
2. den:
Geometrické tolerance (2. část). Materiálové stavy – požadavek maxima materiálu (MMR), minima materiálu (LMR). Přídavné doplňkové symboly. Příklady užití na výkrese. Proces & metoda plného určení geometrické tolerance.
Nedílnou součástí školení je vysvětlení metodiky Design for Function, Design for Manufacturability a Design for Inspection/measurement. Samotné školení je vedeno formou otevřeného dialogu mezi přednášejícím a posluchači se zaměřením na řešení konkrétních problémů.
3. den:
Dokončení témat ze 2. dne a zdokonalení znalostí řešením konkrétních konstrukčních uzlů.
Školitel je vedoucí vývojového oddělení konstrukce, kde jsou navrhovány stroje o cca 400 součástkách, autor a schvalovatel kótovacích stylů výkresové dokumentace pro sériovou výrobu. Konstruktér/designer rozměrových řetězců rotačních strojů a zařízení.
Termín a místo školení
Třídenní školení proběhne v termínu 20. - 22. 11. 2024 ve školicím středisku TECHNODAT, CAE-systémy, s.r.o. ve Zlíně. V případě zájmu je možné realizovat speciální školení pro daný firemní kolektiv.
Cena školení
11 950 Kč / 1 osoba / 3 dny
Připravujeme
Speciální školení: Analýza a konstrukce rozměrových řetězců
Chci se registrovat
Bližší informace o tom, jak Vámi vyplněné osobní údaje zpracováváme, naleznete zde.
DALŠÍ ZPRÁVY ZE SEKCE: NOVINKY a ČLÁNKY
Webinář: Nové trendy ve výrobě potravin | Efektivní plánování v čokoládovně
Srdečně Vás zveme na náš specializovaný webinář, který …
Čtěte více