Očekávaný vývoj leteckého a obranného průmyslu v ČR a ve světě

26. 10. 2023

TECHNODAT se jako partner účastnil v Brně konference, která představila řadu zajímavých řečníků a firem a nabídla zajímavý vhled do toho, jak se obor vyvíjí a jaké nové výzvy a inovace přináší. Letošního ročníku se zúčastnilo více jak 30 partnerských firem s prezentací technologií, výrobních kapacit a služeb v oboru.

Blok příspěvků „Rozvoj obranného a leteckého průmyslu“ zahájil Josef Kašpar, prezident Asociace leteckého a kosmického průmyslu a upozornil na nedostatek strategické spolupráce mezi oborem a státem. Zmínil analýzu asociace ohledně schopností českého leteckého průmyslu, která ukázala, že český letecký průmysl má rezervy, zejména ve vzdělávání. Není dostatek mladé a kvalifikované pracovní síly, což brzdí inovace a výzkum a vývoj. Také se pomalu aplikují moderní technologie, jako je robotizace, automatizace, IT, software a 3D tisk. Spolupráce s vysokými školami je omezená.
Problémem je i fragmentace průmyslu, kdy v Česku existuje mnoho malých firem s 10-15 zaměstnanci, což je málo v porovnání s globální konkurencí. Očekává se, že v blízké budoucnosti dojde k řadě akvizic.
Další blok příspěvků přinesl názory a zkušenosti dodavatelů a partnerů a závěrečný blok věnovaný inovacím a novým technologiím přinesl inspiraci a pohled do budoucnosti. Zahrnoval témata jako 3D tisk v leteckém průmyslu, specifické nástroje pro výrobu letadel, energetické a provozní úspory a vývoj dronů. 


Jako TECHNODAT jsme aktivně přispěli na téma komplexní digitální transformace, která je nyní jedním z klíčových témat celosvětového vývoje. Jaroslav Eliáš a Zdeněk Potměšil představili platformu 3DEXPERIENCE a Engineering Base a příklady z nasazení u zákazníků Aircraft Industries a BRM AERO.

Konference ukázala, že obranný a letecký průmysl čelí řadě výzev, ale zároveň nabízí mnoho příležitostí pro inovace a růst. Sledování globálních trendů a adaptace na rychlé změny v průmyslu jsou klíčovými faktory pro úspěch v moderním průmyslu. Digitalizace, automatizace a konektivita jsou nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti. 


Jsme připraveni stát se vaším partnerem na cestě digitální transformace vašeho podniku. Naše řešení jsou komplexní pro zvládnutí současných a budoucích výzev, urychlení vývoje, posílení konkurenceschopnosti a udržitelnosti. Rádi bychom vám pomohli konzultací, analýzou a implementací digitální transformace ve vašem podniku. Je na čase přizpůsobit se rychle se měnícím podmínkám v průmyslu a využít veškerý potenciál, který digitální transformace nabízí.


 

Ozvěte se nám


Bližší informace o tom, jak Vámi vyplněné osobní údaje zpracováváme, naleznete zde.

DALŠÍ ZPRÁVY ZE SEKCE: NOVINKY a ČLÁNKY

Sociální sítě