Nature Shape – Modul, který zvládne i naprostý nováček

3DEXPERIENCE 22. 04. 2020

Natural shape a Natural assembly. Dva moduly, kterých si mnozí z vás jistě všimli, ale kdo z vás se s nimi zkoušel hrát a kdo se skutečně zamyslel nad jejich využitím? Přitom se jedná o jednoduché, intuitivní a užitečnými funkcemi nabité moduly.


Zaměřme se nyní pouze na Natural Shape. Tento modul získáte s každou konstrukční licencí. V jednoduchosti lze říct, že obsahuje stejné možnosti jako Part Design s tím rozdílem, že ve vašem modelu nebude zachována historie. Toto je věc, která mě překvapila a modul jsem odepsal s tím, že toto mi k ničemu nebude. Časem jsem ale zjistil, že dělám obrovskou chybu. Samozřejmě modul nevyužijete přednostně na konstrukční práci, kdy je vyžadována historie dat nebo parametrické modelování. To však neznamená, že jej nemůžete použít jako pomocníka.


Pokud jste dodavatelem, který dostává od svých zákazníků data v neutrálním formátu, například STEP, ať už proto, že vlastní jiný software, nebo proto, že chce chránit své know-how*, dostáváte se do situace, kdy potřebujete data upravit/opravit. Pokud navrhujete vstřikovací formy, před každým návrhem dutiny je potřeba odstranit malé rádiusy, upravit úkosy. Pokud pracujete v technologii, zaslepení otvorů a odstranění zkosení, by vám práci značně usnadnilo. Přesně pro tyto důvody byste se měli zamyslet nad přetažením Natural shape ze severního kvadrantu vašeho kompasu do oblíbených.


Samozřejmě tento modul slouží pro veškerá odvětví, která v něm najdou uplatnění. Velkou mírou zde převažuje design, kdy potřebujete jednoduše a rychle navrhnout díl nebo sestavu. Výhodou oproti Part Design je intuitivnost, jak jsem již předestřel v úvodu. I uživatel, který se s CATIA teprve seznamuje, může bez většího proškolení začít používat tento modul. Začnete skečem pomocí funkce Draw a při kreslení a po každém dokončení příkazu vám vyskočí kontextová nabídka s tím, co byste mohli dělat dál. Samozřejmě zde nenajdete vše, co vám tento modul dovoluje, ale převážně ty nejpoužívanější příkazy právě pro ten krok, ve kterém se nacházíte.

Já jsem si tedy nakreslil svůj první trojúhelník, vytáhnul z něj 3D model a kliknutím na plochu udělal offset a vyřezal díru. Do tváře se mi vlil úsměv, jak jednoduché to je a nabilo mě to zvědavostí, co bych mohl podniknout dále. Podle toho, jakým způsobem jsem tvořil skeče, takové možnosti se mi začaly objevovat a musím říct, že jsem nic, kromě nabízené kontextové nabídky, nepotřeboval. Záleží pouze na uživateli, jestli chce pracovat s plným modelem, nebo plochami, nebo kombinací těchto dvou možností.

Nyní žijeme v době, kdy každý druhý člověk uvažuje nad pořízením 3D tiskárny a každý třetí již nějakou 3D tiskárnu doma má. S Natural shape můžete snadno přetvořit své myšlenky v 3D model a pak mu vdechnout fyzickou podobu na 3D tiskárně. Právě ve spojení návrh-3D tisk se objevují uživatelé s nižšími dovednostmi s 3D modelářem, s požadavkem nižšího standardu na modelovací software nebo s požadavkem být rychlý a efektivní. Co jsem dříve tvořil několik desítek minut nyní tvořím několik minut. Modely jsou stále kvalitní, více přirozené a bez zbytečné historie, kterou po vytisknutí už prakticky nepotřebuji.


Pokud se vrátím k předchozí myšlence, použití Nature shape pro více odbornou práci, napadá mě právě práce výpočtáře. Proto jsem si vytáhnul experimentální model respirátoru a upravil jej pro rychlejší výpočty zatížení a životnosti. Aby výpočet proběhl rychleji, bylo potřeba odstranit a přemodelovat některé rádiusy. Po vybrání stejného rádiusu a rádiusu po obvodu jsem si z nabídky vybral „Add fillets with same radius, go thru forks“ a „Add fillets with same radius“. 

Tímto způsobem jsem v sekundě vybral vše, co bylo potřeba odstranit. Stejně tak rádiusy, které jsem chtěl zvětšit, jsem vybral takto řetězově a potažením za kouli na okraji křivky rádiusu jsem si jej přizpůsobil. Pro mřížku jsem zase potřeboval najít ideální cestu pro odstranění otvorů, protože byly příliš malé a výpočet by trval hodiny. Mile mě překvapilo, když pod stejným výběrem jako u rádiusů bylo nyní „Add cylinder with same radius“. 

,Abych se pochlubil svým objevením, pro mě, zcela nového světa, zavolal jsem kolegovi přes konverzace v 3DEXPERIENCE** a model a poznatky jsem založil do naší společné komunity. Sice mi hovor nebral, ale později mi nechal v komunitě příspěvek s příznakem Idea. Proč právě Idea? 

Odpověď je prostá. Stejně jako 3D tiskárny zažívají svůj boom, tak i virtuální realita. Tento „virtuální“ kolega mi do svého modelu načrtnul změť křivek, které připomínaly vázu, a právě tímto příspěvkem mi chtěl dát najevo, že bychom se na tento modul měli podívat i z jiného soudku a zkusit jej propojit s VR. 


Říkal jsem si, že tolik euforie za jeden den už snad ani nesnesu, když jsem načetl jeho skici z virtuální reality, převedl je na křivky a dál z nich vynášel plochy, modely a další tvary pro ořezávání. Společně jsme tak propojili uživatele, který vyobrazil své představy „tužkou“ do prostoru a uživatele, který dokáže tyto představy zhmotnit pro ostatní. To vše v jedné platformě, nad stejnými daty a ve stejnou dobu. Náš počin jsme zaznamenali do společné komunity, aby z toho mohli později těžit i další uživatelé.
Jaké jsou vaše zkušenosti s modulem Natural shape? Používáte jej pro běžnou práci, nebo pro zhmotnění svých bleskových nápadů? Napište nám do komunity 3DEXPERIENCE Platforma. Nemáte přístup k našim komunitám na Cloudu? Poptejte se našich obchodních zástupců, jak přístup získat a jaký přínos to bude mít právě pro Vás. 

*V CATIA V5 a CATIA 3DEXPERIENCE lze využít modul Product Data filtering / Engineering IP control.
**3DEXPERIENCE komunity (3DSwym) nabízí nástroj konverzace pro hovory a videohovory.

Ozvěte se nám


Bližší informace o tom, jak Vámi vyplněné osobní údaje zpracováváme, naleznete zde.

DALŠÍ ZPRÁVY ZE SEKCE: NOVINKY a ČLÁNKY

Sociální sítě