Jsme u přerodu v letectví

o nás 03. 01. 2020

Civilizovaná část lidstva stojí na scestí. Klademe si otázku, kam dál může vést narůstající počet aut v ulicích měst. Dopravní prostředky vyvinuté s cílem zvyšovat kvalitu života, způsobují dnes v kolonách pravý opak. Řešení tohoto problému má obecně dvě cesty:

  • omezíme svou potřebu fyzicky cestovat
  • přesuneme část pozemní dopravy do vzduchu

Právě na tuto druhou cestu se zaměřuje Michal Illich se svým startupem ZURI. Nový koncept letounu VTOL, který vyvíjí, má jednou pro vždy vyřešit úzké místo stávající letecké i pozemní dopravy. Je jím potřeba velkých a drahých letišť. Potřeba drahého personálu a dlouhých ranvejí. ZURI je odvážný projekt. Přímočaře odpovídá na aktuální, palčivé výzvy v oblasti cestovního ruchu. ZURI je suverénní odpovědí všem, kteří pochybují.

Za projektem stojí úspěšný český vizionář, který za sebou již zanechal několik slavných milionových projektů s mezinárodním přesahem. Např. v roce 2002 vyvinul Michal Illich vyhledávací engine Jyxo, který byl využíván servery Seznam.cz, Atlas.cz, Sklik.cz. V roce 2008 odkoupila tento projekt společnost CET 21, vlastněná nadnárodní CME. Výčet všech projektů Michala Illicha můžete najít na jeho osobních stránkách.

V druhé polovině roku 2019 probíhala intenzivní komunikace mezi zástupci projektu ZURI a společností Technodat. Tato komunikace vyústila v zahájení strategické spolupráce společností Dassault Systemes, ZURI a Technodat. K podpisu smlouvy došlo v Praze v prostorách společnosti ZURI 17. 12 .2019, za přítomnosti Daniela Nicka, manažera společnosti Dassault Systemes v oblasti Aerospace.

Tým ZURI se rozhodl pro další technologický vývoj opustit stávající řešení SolidWorks a pokračovat nadále již pouze na profesionální vývojářské platformě 3DEXPERIENCE, za podpory odborného týmu společnosti Technodat, platinového partnera Dassault Systemes. Projekt ZURI má za sebou úspěšné testování funkční miniatury letounu, mají vybrané subdodavatele a jsou na prahu návrhu funkčního prototypu v životní velikosti, finálních simulací a následné certifikace.

Tým společnosti ZURI má velké očekávání od řešení 3DEXPERIENCE, především v oblastech:

  • návrhu složitých ploch
  • řízení dokumentace
  • projektového řízení napojeného nativně na 3D data
  • schopnosti sociální komunikace a efektivní výměny informací mezi různými disciplínami uvnitř týmu, ale i při výměně informací s dodavateli, zákazníky a investory

Hovoříme-li o investorech je potřeba připomenout, že jedním z hlavních investorů projektu ZURI je i úspěšný vyhledávač letenek Kiwi.com. Tento ví nejlépe, jak může z malého českého startupu vyrůst mezinárodní gigant. Na jednání, které se uskutečnilo při příležitosti podpisu smlouvy, byla také dojednána spolupráce v oblasti marketingu.

Daniel Nick nabídl zakladateli ZURI možnost společné prezentace v rámci mezinárodního veletrhu letectví na Hannover messe v Německu v roce 2020. Jednalo se také o možnosti prezentace projektu ZURI v rámci mezinárodního setkání zástupců Dassault Systemes v Monaku v lednu 2020. Projekt ZURI se s vysokou pravděpodobností stane referenčním zákazníkem Dassault Systemes. V současné chvíli se provádějí potřebné administrativní kroky.

Společnost Technodat přislíbila týmu ZURI maximální možnou podporu s nabídkou společně čelit celosvětovým výzvám přepravy osob a s hlavním cílem vyvinout, vyrobit a certifikovat úspěšný letoun nové generace. V první polovině února 2020 projde vývojový a manažerský tým ZURI školením, od společnosti Technodat.

Po školení bude následovat intenzivní práce na návrhu digitálního dvojčete letounu na platformě 3DEXPERIENCE. Na digitálním dvojčeti následně proběhnou potřebné simulace. Technická dokumentace, která bude přirozeně vznikat v průběhu 3D konstrukce letounu bude následně použita jednak v procesu certifikace, ale také pro výrobu prototypů a následně i pro sériovou výrobu a propagaci.

Podívejte se na video.

Ozvěte se nám


Bližší informace o tom, jak Vámi vyplněné osobní údaje zpracováváme, naleznete zde.

DALŠÍ ZPRÁVY ZE SEKCE: NOVINKY a ČLÁNKY

Sociální sítě